Szukaj
  • hmfinance

Jak dobrze wybrać księgowość dla swojej firmy?

Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć niemal każda firma rozpoczynająca działalność. Kiedy przedsiębiorca rozpoczyna swój biznes w pewnym momencie pojawia się przed nim dylemat dotyczący księgowości. Czy prowadzić ją samemu? Czy lepiej zatrudnić księgową na etat? A może skorzystać z usług biura rachunkowego? Każde z rozwiązań niesie ze sobą zarówno korzyści jak i potencjalne zagrożenia.

1. Księgowanie samodzielne

Na rynku istnieje wiele narzędzi służących do samodzielnego prowadzenia księgowości - można to robić nawet nie wychodząc z domu. Mają one niewątpliwe zalety, takie jak pozornie niższe koszty prowadzenia księgowości. Mając małą działalność gospodarczą , nie zatrudniającą pracowników jest to rozwiązanie optymalne dla wielu firm. Platformy do samodzielnego księgowania w praktyce dokonują wszystkich niezbędnych wyliczeń za przedsiębiorcę po wprowadzeniu przez niego jedynie danych z faktur. Za pośrednictwem tych narzędzi można dostarczyć do urzędu skarbowego np. deklarację podatkową i jednolity plik kontrolny.

Prowadzenie samodzielnie księgowości sprawdza się jednak jedynie w przypadku najmniejszych organizacji. Przedsiębiorca samodzielnie się rozliczający musi samodzielnie, stale doskonalić swoją wiedzę w zakresie wciąż zmieniających się przepisów podatkowych i zagadnień prawnych, co zabiera mu czas i generuje znaczne koszty. Ponadto prowadzenie samodzielnie księgowości niesie za sobą zagrożenia takie jak pełna, samodzielna odpowiedzialność za ewentualny błąd w dokumentach składanych do urzędów.

2. Zatrudnienie własnej księgowej

Większe firmy mogą zdecydować się na zatrudnienie własnej księgowej. Plusem takiego rozwiązania jest posiadanie księgowej „na wyłączność”. W praktyce jednak większość tak pracujących księgowych obsługuje dodatkowo wiele „swoich firm”, na własny rachunek, pracując jednocześnie na stałe u jednego przedsiębiorcy na etacie. Powoduje to przeciążenie księgowej i tzw „niedoczas” , którego konsekwencją bywają błędy i opóźnienia w rozliczaniu Klientów lub brak czasu na rzetelne i fachowe doradztwo z bieżących zagadnień księgowych.

Do minusów takiego rozwiązania można zaliczyć również wysokie koszty zatrudnienia księgowej na wyłączność, uzależnienie swojej księgowości od jednej osoby, oraz konieczność inwestowania własnych pieniędzy w ciągłe doszkalanie takiego pracownika co wymuszają zmieniające się nieustannie przepisy podatkowe.

3. Usługi biura rachunkowego

Trzecią możliwością jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Tak jak w każdym omawianym wcześniej rozwiązaniu występują tu zarówno korzyści jak i możliwe potencjalne zagrożenia.

Minusem jest na pewno konieczność dostarczania dokumentów co miesiąc do biura rachunkowego co zabiera przedsiębiorcy czas. Kolejnym minusem jest możliwość niezależnej od nas , nagłej zmiany osoby zajmującej się naszą firmą, co wynika z rotacji osób pracujących w biurze rachunkowym.

Niewątpliwie jednak w korzystaniu z usług wyspecjalizowanego biura rachunkowego można dostrzec wiele zalet.

5 korzyści ze współpracy z biurem rachunkowym

Terminowość

Przedsiębiorca korzystając z usług dobrego biura rachunkowego ma pewność pilnowania terminów składania deklaracji i płacenia podatków. Firma współpracująca z biurem rachunkowym ma zatem więcej czasu na rozwój własnego biznesu bez konieczności zajmowania się administracją.

Niższe koszty w porównaniu z zatrudnieniem księgowej na etat

Księgowe zatrudniane są najczęściej w firmach w formie umowy o pracę, co wiąże się ze znacznie większymi kosztami pracy niż w przypadku podpisania umowy z osobną firmą jaką jest biuro rachunkowe. Plusem jest również to, że przedsiębiorca nie musi inwestować własnych pieniędzy w szkolenia księgowej , gdyż dobre biuro rachunkowe szkoli swoich pracowników i dba aby księgowe były zawsze na bieżąco z przepisami.

Brak przestojów

Zatrudniając samodzielnie księgową przedsiębiorca uzależnia swoją księgowość od jednej osoby, która tak jak każdy człowiek może się rozchorować , wziąć zwolnienie lekarskie lub pojechać na urlop. Współpracując z dobrym biurem rachunkowym przedsiębiorca ma gwarancje że zawsze znajdzie się kompetentna osoba do obsługi jego biznesu.

Bezpieczeństwo w urzędach

Niemal każde biuro rachunkowe posiada polisę OC i odpowiada za ewentualne szkody wynikające ze swoich błędów. Ponadto biura rachunkowe reprezentują przedsiębiorców we wszelkich kontaktach z ZUS i US ,stając się tym samym mocną stroną biznesu swoich Klientów.

Kompleksowość usług

Najlepsze i najbardziej warte zaufania biura rachunkowe dbają o swoich Klientów w sposób kompleksowy. Obok tradycyjnych usług księgowo – kadrowych nowoczesne i rzetelne biuro rachunkowe świadczy usługi takie jak doradztwo podatkowe oraz obsługa prawna przedsiębiorców. Niejednokrotnie fachowe i wyspecjalizowane biuro rachunkowe pomoże swoim Klientom uzyskać w banku tanie i odpowiednie do potrzeb przedsiębiorcy finansowanie na rozwój działalności.

W obliczu licznych zagrożeń biznesowych, wciąż zwiększającej się ilości zagadnień prawnych obejmujących przedsiębiorców i zmian w przepisach podatkowych, wybór sposobu prowadzenia księgowości jest niezwykle ważnym elementem stanowiącym o sile każdego biznesu . Bez względu czy przedsiębiorca prowadzi małą firmę bez pracowników czy dużą organizację, wybór odpowiedniej księgowości powinien być świadomą decyzją - komu i w jakiej formie powierzyć tak ważną dziedzinę jak obsługa księgowa przedsiębiorstwa.

50 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie