Szukaj
  • hmfinance

KSIĘGOWA RADZI - profil zaufany i sprawy urzędowe online. Jak założyć? Jak korzystać?


Ze względu na epidemię COVID 19 w obecnych czasach kontakt z drugim człowiekiem powinien być znacznie ograniczony. Ale czy wiesz, że istnieje możliwość załatwienia spraw urzędowych przez Internet?


Nasze księgowe organizują i przeprowadzają w imieniu naszych Klientów większość spraw w Urzędach Skarbowych i ZUS. Jeśli jednak zachodzi konieczność samodzielnego skontaktowania się z rozmaitymi urzędami można to zrobić online m.in. za pomocą Profilu Zaufanego.


Czym jest Profil Zaufany?


Profil Zaufany jest to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości w elektronicznych systemach administracji. Dzięki niemu możliwe jest wnoszenie do urzędów podań, wniosków, skarg, opłat i deklaracji drogą elektroniczną bez osobistej wizyty w urzędzie. Posiadając taki profil możesz m.in. złożyć deklarację podatkową PIT. Możesz również zarejestrować nowy pojazd czy też uszkodzenie dowodu osobistego. Zastosowanie Profilu Zaufanego jest bardzo szerokie.


Jak założyć Profil Zaufany?

Indywidualni opiekunowie Klienta z naszej firmy służą pomocą w bardzo szerokim zakresie – również w sprawie pomocy przy założeniu Profilu Zaufanego.


Najprostszą metodą założenia takiego profilu, bez konieczności wychodzenia z domu, jest założenie go za pomocą konta w bankowości internetowej.


Jeżeli posiadamy internetowe konto bankowe, wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany i kliknąć w ikonkę z napisem „Start”, zaraz pod poleceniem „Odpowiedz na kilka prostych pytań.”.


W pytaniu drugim należy kliknąć odpowiedź pierwszą „ Mam konto internetowe w jednym z banków: T-Usługi Bankowe, PKO Bank, inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza Profil Zaufany ).”.


Później należy kliknąć w „załóż profil zaufany” i system przekieruje nas na osobną stronę, na której należy kliknąć w „Załóż i potwierdź Profil Zaufany online za pomocą banku lub za pomocą innego dostawcy tożsamości”. Dalej należy wskazać swój bank i postępować według poleceń.


Zalety posiadania Profilu Zaufanego:


1. Złożenie wszelkich dokumentów urzędowych bez wychodzenia z domu

2. Złożenie deklaracji podatkowych PIT bez wizyty w Urzędzie Skarbowym

3. Możliwość sprawdzenia swoich punktów karnych, swoich dane w rejestrze PESEL, czy danych w Rejestrze Dowodów Osobistych

4. Korzystanie z internetowego konta pacjenta na stronie https://pacjent.gov.pl

5. korzystanie z usług online na wielu portalach urzędowych. Są to między innymi:


ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej)

Tu możemy zawnioskować o dowód osobisty, pobierzemy zaświadczenie o niekaralności, zgłosimy narodziny dziecka czy złożymy wniosek o europejską kartę zdrowia EKUZ


PUE ZUS - Platforma Usług Elektronicznych ZUS — tu możemy sprawdzić większość spraw swojego przedsiębiorstwa w ZUS, składać wnioski, monitorować składki ubezpieczeniowe.


CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej) — tu możemy założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, dodać lub usunąć numer PKD, a także sprawdzić dane firm prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.


Serdecznie zapraszamy do kontaktu z Indywidualnymi Opiekunami Klienta, w celu uzyskania informacji i pomocy przy założeniu i korzystaniu z Profilu Zaufanego oraz wszelkich bieżących spraw.

17 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie